Brama garażowa – rolowana czy segmentowa?

Rodzajów bram garażowych jest kilka, jednak najczęściej wybierane są bramy rolowane i segmentowe. Oba rozwiązania zapewniają łatwość obsługi i nie wymagają zbyt wiele miejsca na podjeździe, jednak jest też wiele różnic, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru. W tym artykule podpowiemy, kiedy warto zdecydować się na bramę segmentową, a w jakich sytuacjach lepiej postawić na rolowaną.

Nowoczesna brama segmentowa

Bramy garażowe segmentowe są obecnie najchętniej wybierane przez klientów. W czym tkwi tajemnica ich popularności? Są to bramy dość wszechstronne i mogą być zastosowanie w różnych miejscach. Producenci zapewniają wiele różnorodnych wariantów bram segmentowych, dlatego też bez problemu można znaleźć model idealnie dopasowany do potrzeb. Urozmaicona jest też oferta cenowa, co również przemawia na korzyść tego rozwiązania.

Gdzie najlepiej sprawdzą się bramy segmentowe? Szczególnie rekomendowane są w przypadkach, gdy przed garażem nie ma zbyt wiele miejsca. Montowane są przy garażach, przy których jest wyjątkowo krótki podjazd lub nie ma go wcale, np. w domach z wjazdem usytuowanym tuż przy ulicy.

Bramy segmentowe montowane są od wewnątrz na ścianie wjazdowej do garażu, najczęściej między nadprożem a sufitem (wersja segmentowa górna) lub z boku ściany (wersja segmentowa boczna). Powierzchnia garażu musi więc być odpowiednio duża, aby skrzydło bramy bez problemu zmieściło się we wnętrzu po otwarciu.

Wygodna w obsłudze brama rolowana

Bramy garażowe rolowane bardzo często nazywane są też żaluzjowymi lub roletowymi ze względu na konstrukcję oraz specyfikę obsługi. Kiedy brama jest podnoszona, skrzydło wykonane z wąskich lameli nawijane jest na wał napędowy umieszczony w kasecie. Użytkowanie tej bramy jest równie proste, jak w przypadku wersji segmentowej. Dodatkowo można wyposażyć ją w elektryczny napęd, co zwiększa wygodę użytkowania. Kaseta montowana jest nad wjazdem do garażu, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca pod sufitem garażu czy na ścianie bocznej (jak w przypadku bram segmentowych). Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy garaż nie zapewnia zbyt dużo wolnego miejsca.

Gdzie sprawdzi się brama rolowana? Ten rodzaj bram garażowych może być zastosowany zarówno na zewnątrz garażu, jak i w jego wnętrzu. Jest to również rekomendowane rozwiązanie w przypadku niskich nadproży. Nie zajmuje także wolnej przestrzeni przed wjazdem do garażu, gdyż porusza się w płaszczyźnie pionowej.