Główne zalety nowoczesnych okien drewnianych

Wiele osób stojących przed koniecznością wyboru stolarki okiennej zastanawia się, na jaki materiał postawić: drewno, PCV czy może aluminium. Część inwestorów skłania się ku oknom drewnianym, jednocześnie obawiając się, czy to tworzywo zapewni odpowiednią trwałość i nie będzie zbyt absorbujące w kwestii pielęgnacji oraz konserwacji. W tym artykule podpowiemy, jakimi zaletami wyróżniają się nowoczesne okna drewniane i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Popularność okien drewnianych

Nie bez powodu okna drewniane wciąż cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez inwestorów. Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. W przypadku stolarki okiennej najbardziej doceniane jest za estetykę, ale nie mniej ważne są właściwości użytkowe, takie jak m.in. termoizolacyjność czy stabilność wymiarowa. Trzeba przy tym od razu zaznaczyć, że współcześnie jakość okien drewnianych jest zdecydowanie wyższą niż tych sprzed kilkudziesięciu lat. Za sprawą nowoczesnych technologii, z jakich korzystają renomowani producenci, stolarka drewniana dorównuje parametrom PCV czy aluminium, zarówno pod względem trwałości, jak i odporności na czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim wilgoć.

Estetyka okien drewnianych

Bez wątpienia okna drewniane są doceniane przede wszystkim za swoją estetykę. Drewno to uniwersalny materiał, który doskonale współgra z różnorodnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wyróżnia się wyjątkową fakturą i naturalnymi, przyjemnymi odcieniami. Zapewnia zdecydowanie wyższe wrażenia wizualne niż popularne okna “plastikowe”. Oczywiście, aby przez jak najdłuższy czas cieszyć się estetyką drewna, trzeba wybierać wysokiej jakości okna od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują optymalne zabezpieczenie tworzywa przed warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Najważniejsze właściwości użytkowe okien drewnianych

Estetyka to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać drzwi drewniane. Istotną cechą użytkową jest przede wszystkim wysoki poziom izolacyjności okien wykonanych z drewna. Dotyczy to oczywiście ważnego parametru, jakim jest współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym mniej ciepła “ucieknie” z domu przez zamknięte okno. Niskie straty ciepła oznaczają mniejsze opłaty za ogrzewanie. Wybierając dobrej jakości nowoczesne okna drewniane, możemy w dłuższej perspektywie czasu poczynić znaczące oszczędności.

Drewno to materiał, który wykazuje stosunkowo małą wrażliwość na niskie i wysokie temperatury, dlatego też nie odkształca się w upalne czy mroźne dni. W przypadku okien warto też zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Okna drewniane stanowią solidną barierę przed dostępem niepowołanych osób, mogą być również wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe.