Jak pielęgnować drzwi i okna drewniane?

Drzwi i okna drewniane są naturalne i ponadczasowo piękne. Charakteryzują się nie tylko walorami estetycznymi, ale również wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Konstrukcyjne elementy drewniane wyróżniają się ponad to niskim współczynnikiem przenikania ciepła i wysokimi parametrami termoizolacyjności. Drzwi i okna drewniane doskonale izolują od zimna i ułatwiają akumulację ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować drzwi i okna drewniane, aby służyły nam jak najdłużej.

Jak czyścić i konserwować okna drewniane?

Okna drewniane są szczelne, eleganckie i nie poddają się naprężeniom. Posiadają nie tylko właściwości termoizolacyjne, ale stanowią także skuteczną izolację akustyczną. Potrzebują jednak regularnej pielęgnacji, która ma za zadanie przedłużyć ich żywotność. Przede wszystkim okna drewniane trzeba czyścić kilka razy w roku. Należy systematycznie usuwać kurz z ramy okiennej, ponieważ roztocza mogą osłabić strukturę drewna i tym samym konstrukcję okna. Ramę przecieramy ściereczką delikatnie nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie należy w tym celu używać środków z amoniakiem. Oczyszczone okno pokrywamy specjalną pastą pielęgnacyjną w celu nadania połysku, usunięcia mikropęknięć i zabezpieczenia przed niekorzystnymi oddziaływaniami atmosferycznymi.

Pamiętajmy, aby regularnie badać stan techniczny okien drewnianych i szybko reagować w razie wykrycia nieprawidłowości lub uszkodzeń. Okna drewniane nie wymagają czasochłonnej konserwacji, jednak należy pamiętać o odnawianiu powłoki lakierniczej lub malarskiej. W przypadku pęknięć lub ubytków, powierzchnię ramy należy wygładzić papierem ściernym i pokryć nową warstwą lakieru lub farby. Okna drewniane warto również zaimpregnować. Na koniec nie zapomnijmy o regulacji okuć, wymianie uszczelek oraz nasmarowaniu zawiasów w celu ochrony antykorozyjnej. Można w tym celu wykorzystać olej do konserwacji okuć, wazelinę techniczną lub silikonowo-teflonowy smar.

Pielęgnacja drzwi drewnianych krok po kroku

Drewniane drzwi, podobnie jak w przypadku okien, należy regularnie czyścić delikatną szmatką lub gąbką, nasączoną w wodzie z dodatkiem detergentu do drewnianych powierzchni. Unikamy preparatów żrących, alkalicznych, chlorowanych i produkowanych na bazie amoniaku. Pamiętajmy, że stosowanie preparatów przeznaczonych do czyszczenia armatury sanitarnej może uszkodzić strukturę drewna oraz dekoracyjną powłokę drzwi. Raz lub dwa razy w roku należy pokryć całą powierzchnię drzwi specjalistycznym mleczkiem do konserwacji powierzchni drewnianych, nakładając je ruchami okrężnymi za pomocą miękkiej szmatki. Preparat będzie stanowił skuteczne zabezpieczenie przed wnikaniem wody i łuszczeniem się lakieru.

Szczególną uwagę należy poświęcić drewnianym drzwiom zewnętrznym, ponieważ narażone są one na negatywne oddziaływanie skrajnych temperatur i promieniowania UV. Uszkodzona powłoka lakiernicza będzie skutkować utratą pierwotnych cech estetycznych i funkcjonalnych. Renowację powłok wykonuje się co 2-3 lata. Nie zapomnijmy o naoliwieniu zawiasów i klamek.