Rolety zewnętrzne – charakterystyka produktu

Obecnie, coraz większa ilość mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych decyduje się na montaż specjalnych rolet zewnętrznych. Nie ma się zresztą co dziwić, rozwiązanie to charakteryzuje się dużą estetyką i doskonale chroni mieszkanie, przed przedostawaniem się do jego wnętrza, promieni słonecznych. Jakie cechy powinny mieć dobre rolety zewnętrzne i jak wybrać odpowiedni model? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej i wnikliwej lektury.

Rolety zewnętrzne, jako integralna część budynku

Rolety zewnętrzne stanowią jedną z integralnych części nowoczesnego budownictwa. Jak już wcześniej wspomniano, chronią wnętrze domów przed nagrzewaniem się oraz są doskonałą barierą ochronną, odcinającą mieszkanie od dobiegających z ulicy hałasów. Odpowiednio dobrane, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, jak np. deszcz, śnieg czy wiatr. Warto jednak zaznaczyć, że wbrew powszechnie panującej opinii, nie wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych posiadają cechy antywłamaniowych. Co prawda każdy model opóźnia czas włamania, ale żeby można było mówić o ich antywłamaniowych właściwościach, to powinny posiadać specjalnie wzmocnioną konstrukcję.

Sterowane ręcznie czy automatycznie?

Na rynku znaleźć można szeroki wybór rolet zewnętrznych. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą m.in. materiałem wykorzystanym do ich produkcji oraz sposobem sterowania. Wyróżniamy:

  • rolety wewnętrzne ręczne – jak sama nazwa wskazuje sterowanie odbywa się przy użyciu ingerencji ludzkiej;
  • rolety sterowane elektrycznie – charakteryzują się dużą wygodą i komfortem użytkowania. Tego typu produkty podłączane są do sterowników czasowych lub zmierzchowych, dzięki czemu automatycznie, zamykają się lub otwierają, w określonym czasie.

Podział rolet zewnętrznych ze względu na sposób montażu

Ze względu na sposób montażu, rolety dzielimy na elewacyjne, czyli takie, które umieszczane są bezpośrednio na elewacji budynku oraz rolety nadprożowe. Warto przy tym zaznaczyć, że obecność tych drugich, musi być zaplanowana już na etapie budowania domu.