Specyfika i zastosowanie rolet nadstawnych

Rolety nadstawne (często określane również jako naokienne lub nakładane) montowane są wyłącznie na etapie budowy obiektu lub przy okazji wymiany stolarki okiennej. Charakterystyczna dla tej konstrukcji jest skrzynka nakładana na ramę okna lub drzwi, dzięki czemu jest niemal zupełnie niewidoczna. Ten system rolet stanowi integralną część okna, co wpływa na estetykę całego obiektu.

Specyfika konstrukcji rolet nadstawnych

Jak już zostało wspomniane, skrzynka rolety nadstawnej nakładana jest na ramę okna lub drzwi. Prowadnice przykręcane są do zewnętrznej ramy okiennej i dopiero wtedy można przymocować cały zestaw do wnęki okiennej. Taka konstrukcja stanowi alternatywę dla często stosowanych rolet zewnętrznych, które mocowane są bezpośrednio na elewacji budynku.

Podczas montażu rolet nadstawnych konieczne jest powiększenie otworu okiennego o rozmiar skrzynki, dlatego też wykonanie tego możliwe jest albo na etapie budowy, albo podczas modernizacji obiektu. Skrzynka jest wykonana z twardego PCV. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, więc można dopasować odcień do elewacji, przez co roleta jest praktycznie zupełnie niewidoczna.

Główne korzyści z zastosowania rolet nadstawnych

Główną zaletą rolet nadstawnych jest oczywiście ich estetyka. Po zakończonych pracach montażowych konstrukcja jest praktycznie niewidoczna. Do produkcji tego rodzaju rolet wykorzystuje się wysokiej jakości PCV, które wykazuje trwałość oraz niezawodne właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo mogą być zastosowane specjalne wkładki termoizolacyjne, które zwiększają komfort cieplny w pomieszczeniach. Jednocześnie jest to rozwiązanie funkcjonalne, trwałe i gwarantują wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie rolet.

Wbrew pozorom montaż rolet nadstawnych nie jest taki trudny. Trzeba jedynie pamiętać o wcześniejszym zaplanowaniu wdrożenia tego systemu na etapie budowy domu lub podczas gruntownej renowacji, kiedy możliwe jest dostosowanie ramy okiennej do konstrukcji tych rolet. W przypadku ewentualnej awarii możliwy jest dostęp do rolety od wewnątrz.